(Ez a honlap már nem frissül, új anyag nerm kerül fel. Kérjük az ÉLÉSTÁR Egyesületet az alábbi weblapon keresni!)
www.elestaregyesulet.mindenkilapja.hu
_________________________________________
Balog Zoltán átadta a Civil Információs Centrumok megbízóleveleit
2012. július 10. 12:05
Összesen húsz civil szervezet nyerte el az első alkalommal meghirdetett Civil Információs Centrum címet, melyek képviselőinek Balog Zoltán, emberierőforrás-miniszter 2012. július 10-én ünnepélyes keretek között adta át a megbízólevelét. A fővárosi és a 19 megyei Civil Információs Centrum az új civil törvényben meghatározottak szerint jelentősen hozzájárul a megújult szabályozás megismerésének elősegítéséhez, a civil szervezetek megerősödéséhez, valamint a civil szervezetek közötti együttműködés hatékonyabbá tételéhez.
A civil szervezetek számára meghirdetett Civil Információs Centrum cím kiírásra összesen 57 pályázat érkezett a 2012. április 30-i határidőig. A beérkezett pályázatokat a civil szektorban releváns tapasztalattal rendelkező stratégiai partnereket is magában foglaló döntés-előkészítő bizottság értékelte.
A kiválasztott szervezetek a Civil Információs Centrum cím birtokában sokoldalú, gyakorlati segítséget nyújtanak más civil szervezetek számára, emellett szakmai tanácsadást végeznek közhasznúsági és pénzügyi területen, valamint pályázati kérdésekben. A Civil Információs Centrum hálózata így hozzájárul ahhoz, hogy a szervezetek könnyebben alkalmazkodhassanak a megújult működési környezethez, az új szabályok megismeréséhez és elsajátításához, valamint a szektoron belüli és szektorközi együttműködés erősítéséhez.
Az eredmény kialakulásában döntő szerepet játszott a szakmai megvalósíthatósági tervek színvonala, illetve a szolgáltatások - az információnyújtás, a tanácsadás - minimumkövetelményeit meghaladó többletvállalások.
A Civil Információs Centrumok létrehozásának az új civil törvényben meghatározott célja a civil szervezetek működésének szakmai támogatása, fenntarthatóságuk erősítése, és az államháztartás alrendszereiből nyújtott támogatások felhasználására vonatkozó tanácsadás a szabályszerűség fokozottabb biztosítása érdekében. Feladataik közé tartozik továbbá a külhoni magyar partnerségi kapcsolatok elősegítése is.
A nyertes pályázók a 2012. július 1-jétől 2014. december 31-ig tartó időszakban jogosultak a miniszter által adományozott Civil Információs Centrum cím viselésére, valamint e tevékenységük támogatásához és a szolgáltatásokhoz kapcsolódó költségek finanszírozását rendezni hivatott pályázaton is részt vehetnek. Az Államreform operatív program (ÁROP) keretében kiírt „Partnerség erősítése"című pályázati felhívás kiírása ma megjelent a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján, melynek keretében 700 millió forintra pályázhatnak a Civil Információs Centrumok. A pályázaton elnyert összegből a Civil információs Centrumok szakmai tanácsadási rendszert alakítanak ki, folyamatos információnyújtást biztosítanak, továbbfejlesztik a partnerség intézményesített formáit, és képzéseket nyújtanak az együttműködés megerősítése érdekében.
A pályázat nyertesei:
Budapest: Századvég Politikai Iskola Alapítvány
Bács-Kiskun megye: Főnix Kulturális és Ifjúsági Egyesület
Baranya megye: Nevelők Háza Egyesület
Békés megye: Jótékonysági Nőegylet Egyesület
Borsod-Abaúj Zemplén megye: Nyilas Misi Alapítvány
Csongrád megye: Kurca Vidéke Polgári Egyesület
Fejér megye: Echo Innovációs Műhely
Győr-Moson-Sopron megye: United Way Kisalföld Alapítvány
Hajdú-Bihar megye: Szülők a Gyermekekért, Egymásért Kiemelkedően Közhasznú Egyesület
Heves megye: Egri Norma Alapítvány
Jász-Nagykun-Szolnok megye: Contact Mentálhigiénés Konzultációs Szolgálat
Komárom-Esztergom megye: Bázis Gyermek és Ifjúsági Egyesület
Nógrád megye: A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány
Pest megye: Isten Szolgálatában Református Missziói Alapítvány
Somogy megye: ÉLÉSTÁR Fogyasztóvédelmi és Jogvédő Egyesület
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: Kelet-Magyarországi Fiatalokért Alapítvány
Tolna megye: Lakható Szekszárdért Közhasznú Egyesület
Vas megye: Hegypásztor Kör
Veszprém megye: Veszprém Megyei Civil Hálózatért Közhasznú Egyesület
Zala megye: Zalai Civil Életért Közhasznú Egyesület
(EMMI Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)
2012-07-05 16:40:06
A Civil Információs Portál nem csak a törvényi kötelezettségek teljesítésének tere, kiváló fórum a civil szervezetek kapcsolatteremtésére és kapcsolattartására - hangsúlyozta Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma Társadalmi Szervezetek Munkacsoport ülésének július 4-i ülésén.
A helyettes államtitkár előadásában idézte Magyarország Alaptörvényét, mely kimondja, hogy Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva vállal felelősséget. Ebben a felelősségvállalásban kiemelkedő szerepe van a civil szervezeteknek, amelyek a közösségformálás letéteményesei. A munkacsoport ülésének napirendjén szerepelt a külhoni magyar civil szervezetek magyarországi nyilvánosságának kérdése, a kölcsönös informálódás lehetőségének kiterjesztése.
A kormányzat kötelezettségei tudatában van, ezt támogatja a civil törvény is a Civil Információs Portál létrehozásával, ahol többek között a külhoni magyar civil szervezetek regisztrációs lehetősége is integrálódik - emelte ki Latorcai Csaba.
A tervek szerint a portál információs forrásként szolgálva a civil szervezetek és tevékenységük iránt érdeklődő látogatók számára fogadja, feldolgozza és strukturált, kereshető formában elérhetővé teszi a civil szervezetek nyilvános információit.
A helyettes államtitkár szerint fontos, hogy ez a portál ne csak egyirányú információt nyújtó, hanem interaktív felület is legyen.
A Civil Információs Portálon lehetőség nyílik a külhoni magyar civil szervezetek regisztrációjára is. A cél egy szabadon választható nyilvános megjelenés az erre a célra létrehozott adatbázisban. Így a felhasználók számára lehetőség nyílik a lekérdezésre egy részletes kereső felületen, mely által elősegíthető az elektronikus kapcsolattartáson túl a civil szervezetek közötti szinergiák feloldása egy ilyen jellegű alapfunkció alkalmazásával.
A szomszédos államokból érkező képviselők az ülésen több, a portál használatára vonatkozó, a külhoni magyar civil szervezetekkel kapcsolatban felmerülő kérdést vitattak meg, mint például azt, hogy melyek legyenek azok az adatok, amelyeket ezek a szervezetek feltöltenek a portálra, vagy azt, hogy hogyan legyen biztosított az ilyen esetekben elengedhetetlen ellenőrző, azonosító és megerősítő funkció. A munkacsoport tanácskozásán elhangzottakat összegezve Latorcai Csaba elmondta, hogy a munkacsoport tagjaitól kapott sok értékes javaslatot felhasználják és beépítik a Civil Információs Portál fejlesztése során.
(Emmi, Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)
2012-07-05 16:28:09
Összesen 57 pályázat érkezett a Civil Információs Centrum címpályázatra, amelyet a társadalmi és civil kapcsolatok fejlesztéséért felelős minisztérium hirdetett a civil szervezetek számára. A pályázattal kiválasztott Civil Információs Centrum cím birtokosai az általuk nyújtott szolgáltatásokkal szakmai támogatást nyújtanak majd a civil szervezetek működéséhez, segítik fenntartásukat és elősegítik az állami támogatások felhasználását.
A beérkezett pályázatok értékelését a civil szektorban releváns tapasztalattal rendelkező stratégiai partnereket is magában foglaló döntés-előkészítő bizottság végezte. A bizottság feladata volt, hogy a pályázatok formai és tartalmi bírálatát, valamint szakmai értékelését követően javaslatot tegyen a pályázati kiírásban meghatározott tevékenységek ellátására alkalmas civil szervezetekre.
Az alapos döntés-előkészítő eljárás és a szakmailag megalapozott döntéshozatal eredményeképpen olyan szervezeteket választottak ki, amelyek a lehető legteljesebb mértékben és legmagasabb színvonalon tudják garantálni az általuk nyújtott szolgáltatások szakmai minőségét.
A Civil Információs Centrum címet egy fővárosi és megyénként egy-egy, tehát összesen húsz civil szervezet nyerhette el.
A pályázat nyertesei:
Bács-Kiskun megye: Főnix Ifjúsági és Kulturális Egyesület
Baranya megye: Nevelők Háza Egyesület
Békés megye: Jótékonysági Nőegylet
Borsod -Abaúj Zemplén megye: Nyilas Misi Alapítvány
Budapest: Századvég Politikai Iskola Alapítvány
Csongrád megye: Kurca Vidéke Polgári Egyesület
Fejér megye: Echo Innovációs Műhely
Győr-Moson-Sopron megye: United Way Kisalföld Alapítvány
Hajdú-Bihar megye: Szülők a Gyermekekért, Egymásért Kiemelkedően Közhasznú Egyesület
Heves megye: Egri Norma Alapítvány
Jász-Nagykun-Szolnok megye: Contact Mentálhigiénés Konzultációs Szolgálat
Komárom-Esztergom megye: Bázis Gyermek és Ifjúsági Egyesület
Nógrád megye: A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány
Pest megye: Isten Szolgálatában Református Missziói Alapítvány
Somogy megye: ÉLÉSTÁR Fogyasztóvédelmi és Jogvédő Egyesület
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: Kelet-Magyarországi Fiatalokért Alapítvány
Tolna megye: Lakható Szekszárdért Közhasznú Egyesület
Vas megye: Hegypásztor Kör
Veszprém megye: Veszprém Megyei Civil Hálózatért Egyesület
Zala megye: Zalai Civil Életért Közhasznú Egyesület
A nyertes pályázók jogosultak a miniszter által adományozott Civil Információs Centrum cím viselésére a 2012. július 1-jétől 2014. december 31-ig tartó időszakban. A cím birtokosai jogosultak lesznek továbbá e tevékenységük támogatásához, illetve a szolgáltatásokhoz kapcsolódó költségek finanszírozására irányuló pályázaton történő részvételre.
A kiválasztott szervezetek a Civil Információs Centrum cím birtokában sokoldalú, gyakorlati segítséget fognak nyújtani más civil szervezetek számára, emellett szakmai tanácsadást végeznek majd közhasznúsági, pénzügyi területen, valamint pályázati kérdésekben. Mindezzel a Civil Információs Centrum hálózata hozzájárul a megújult működési környezethez való alkalmazkodás elősegítéséhez, az új szabályok megismeréséhez és elsajátításához, valamint a szektoron belüli és szektorközi együttműködés erősítéséhez.
(Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)